• ÜNİVERSA İÇ DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. Cemal Gürsel Cad. No:11 Kat:7 KARŞIYAKA - İZMİR

    0(232) 382 2314
    0(232) 382 2324
    0 (534) 915 92 73
  info@universa.com.tr www.universa.com.tr
 • Dijital Çağda Analog

  Tr-Electronic’ten özgürce konfigüre edilebilen analog arayüzlü mutlak enkoderler

  Endüstriyel Ethernet, IO-Link ve Endüstri 4.0 çağında bile analog sinyal iletimi hala yaygın olup yeni sistemlerde kullanılmaktadır. İstenilen çözünürlük, analog sinyal iletim ile karşılanabiliyorsa maddi açıdan uygun bir alternatif olmaktadır. Basit konum veya hız geri bildirimleri için kontrolörler analog arayüzlü tercih edilebilmektedir.

  TR-Electronic’in en yeni serisinde bulunan analog arayüzü gerçek anlamda her sahada mükemmel kullanıma sahiptir. Çoklu tur (multiturn) konum sinyali ve hız sinyali, 16 bit D/A dönüştürücü için temel değişken olarak kullanılabilir. Konum değeri seçildiğinde, dönüştürülmüş aralığın başlangıç ve bitiş noktası tüm çoklu tur ölçüm aralığı içinde serbestçe ayarlanabilir. Ayrıca, analog sinyalin gerilim (0…10V,-10…10V) veya akım (0…20mA,4… 20mA) olarak çıkışı konfigüre edilebilir. “Live zero” özelliğiyle güncel bir arayüz olarak, analog arayüz güvenli iletimi gerçekleştirmek adına etkili bir yöntem olmaktadır. “Live zero” arayüzü, hem enkoderin işlevini hem de kablo kopmasını protokoller ve yazılımlar olmadan sadece iki kablo üzerinden oldukça basit bir şekilde takip eder.

  İstenilen ayarlar, TR’nin kendi yazılımı kullanılarak bilgisayarda veya herhangi bir ek yardım olmadan doğrudan cihaz üzerindeki düğme kullanılarak rahatlıkla seçilebilir. Düğme ve geri bildirim göstergesi, belirtilen sızdırmazlığı elde etmek için çalışma sırasında kapatılması gereken bir kapakla korunur. Önce çıkış tipi (0..20mA, 4..20 mA, 0..10V, -10 .. + 10V) ayarlanır ve ardından istenen hareket aralığının başlangıç ve bitiş noktası öğretilerek ölçekleme belirlenir. Geri bildirim, çok renkli LED’ler aracılığıyla gösterilir.

  TR-Electronic’in yeni nesil enkoderlerinin modüler konsepti sayesinde, analog arayüz tüm algılama sistemleri için mevcuttur. Manyetik algılama, birkaç devirde konumlandırma için bile yeterli çözünürlük sunar; yüksek çözünürlüklü optik algılamalar, en küçük hareket aralıklarında bile analog sinyali kontrol etmek için yeterli konum çözünürlüğü sağlar.

  Tüm mekanik çeşitlilik yeni analog arayüzünde mevcuttur: 58 mm gövdeli enkoderlerimizin 15 mm’ye kadar olan milli(solid), kör ve oyuk şaft versiyonlarında, 80 mm gövdeli enkoderlerimizin 27 mm’ye kadar olan oyuk şaft versiyonlarında ve 110 mm gövdeli enkoderlerimizin 50 mm’ye kadar olan oyuk şaft versiyonlarında tercih edilebilir.