• ÜNİVERSA İÇ DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. Cemal Gürsel Cad. No:11 Kat:7 KARŞIYAKA - İZMİR

    0(232) 382 2314
    0(232) 382 2324
    0 (534) 915 92 73
  info@universa.com.tr www.universa.com.tr
 • Pioneering Spirit

  TR-Electronic safety (güvenlik) enkoderleri, her tipteki sondaj platformlarının kaldırılmasında yardımcınızdır.

  382 metre uzunluğu ve 124 metre genişliği ile Allseas Pioneering Spirit, dünyanın en büyük çalışma gemisidir. Pioneering Spirit, 48.000 tona kadar büyük açık deniz platformlarını demirlerinden (“silindir ceketi”) kaldırmak ve deniz dibinde duran 20.000 tona kadar demirlemeyi kaldırmak için özel olarak geliştirilmiştir. Platformlar böylelikle tek parça olarak taşınabilir olup örneğin deniz yerine karada sökülebilir olurlar. Bu, sondaj platformlarının kurulması ve sökülmesiyle ilgili işi önemli ölçüde azaltır.

  Bu devasa iş gemisinin önünde, platformu kaldırabilen “Üst kısım Kaldırma Sistemi” (TLS) adı verilen 16 şişme hidrolik kiriş ve arka tarafında ise temelleri yükseltmek için çok sayıda vinçten oluşan Ceket Kaldırma Sistemi (JLS) adı verilen devasa bir eğimli kiriş sistemi vardır. TR-Electronic safety enkoderleri, bu kaldırma sistemlerinin çalışmasını gözlemek için kaldırma ve taşıma ekipmanlarında güvenle kullanılıyor.

  TLS’nin uzatılmış konumu kaldırma kirişinden gözlemlenir. Düzenli kontrol ve izleme sistemine ek olarak, Allseas’taki donanım ve yazılım mühendisleri bir PROFIsafe safety PLC’si ve TR-Electronic safety enkoderleri yardımıyla tamamen bağımsız bir güvenlik sistemi geliştirdiler; burada bir kaldırma ile güvenli bir konumun programlandığı kiriş hareket edebilir. Bir kaldırma kirişi tüm önlemlere rağmen bu güvenlik değerlerini aşarsa bir güvenlik PLC’si müdahale eder ve hareketi anında durdurur.

  Örneğin JLS ile kaldırma çerçevesinin konumu ve kaldırma yükünün yükseldiği veya düştüğü hız, TR-Electronic safety enkoderler ile sürekli olarak gözlemlenir. Normal kontrolden tamamen bağımsız olarak çalışansafety PLC’sinde, kaldırılan yükün hareket edebileceği emniyetli bir hız programlanmıştır. Kaldırma yükü ayarlanan güvenlik değerlerinden daha hızlı hareket ederse, güvenlik sistemi burada da müdahale eder.

  TR-Electronic, ilk sertifikalı PROFIsafe safety enkoderini 2009 yılında piyasaya sürdü ve o zamandan beri safety enkoderleri için pazardaki yeni gelişmelerin ön saflarında yer aldı.

  Allseas tarafından kullanılan SIL3 / PLe sertifikalı safety enkoderler, yalnızca 58 mm’lik gövde çapıyla şu anda piyasadaki en kompakt optik PROFIsafe enkoderlerdir.

  TR-Electronic, insan ve makinenin birlikte güvenle çalışabilmesine katkıda bulunmak için her zaman çalışacaktır.

  SIL3’e göre uygulamalar için en küçük mutlak çok turlu(multiturn) enkoder !