• ÜNİVERSA İÇ DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. Cemal Gürsel Cad. No:11 Kat:7 KARŞIYAKA - İZMİR

    0(232) 382 2314
    0(232) 382 2324
    0 (534) 915 92 73
  info@universa.com.tr www.universa.com.tr
 • Şantiye 4.0 – Ekskavatörler otonom hale geliyor!

  TR-Elektronik lineer ölçüm sistemleri ile yenilikçi projeyi destekliyor.

  Vorarlberg’den bir öğrenci ekibi, mezuniyet yıllarındaki “yenilikçi bir hafta” projesinin bir parçası olarak bir ekskavatörün otomasyonuna başladıklarında, inşaat endüstrisinde temel bir yenilikten daha fazlasını yaptılar. Proje bir diploma tezine dönüştü, ekip büyüdü ve üç öğrencinin fikri inşaat sektöründe sansasyonel bir yeniliğe dönüştü. Genç yenilikçiler şimdiyse geliştirdikleri teknolojileri Sodex adı altında pazarlamaya çalışıyorlar.
  Ekibe göre, yazılımla çalışan ekskavatör Sodex, inşaat endüstrisinde devrim yaratacak. Donanım ve yazılım sistemi, piyasada bulunan ekskavatörlere bağlanabiliyor. Ekskavatör, kazı çukurlarını Sodex ile bağımsız olarak kazıyor. İşin başında kazılacak çukurun boyutlarını belirlemek için yalnızca bir makine operatörüne ihtiyaç duyuyor. Makine gerisini kendisi hallediyor.
  TR-Electronic, LMP serisinin profil muhafazasındaki lineer konum sensörleri ile bu yenilikçi girişimi destekledi. Ekskavatörün kolunda bulunan bağlantıların silindirlerine monte edilen LMP serisi lineer cetveller, manevra sırasında kolların pozisyonu hakkında güvenilir bilgi sağlar ve böylece konum hesaplaması için gerekli veriler oluşturulur. Kılavuzlu sürgülü profil gövde, özellikle Sodex’in mevcut inşaat makinelerine sonradan takılması söz konusu olduğunda birçok avantaj sunar. OEM ekipmanı için, sensörlerin aynı çözünürlük ve arayüzle doğrudan hidrolik silindire entegre edilmesi de bu avantajlardan biridir. Daha az bağlantı parçası ve daha küçük montaj alanı, çözümü daha ergonomik hale getirir.

  Video: youtu.be/RI0qo9r5kaU