• ÜNİVERSA İÇ DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. Cemal Gürsel Cad. No:11 Kat:7 KARŞIYAKA - İZMİR

    0(232) 382 2314
    0(232) 382 2324
    0 (534) 915 92 73
  info@universa.com.tr www.universa.com.tr
 • Büyük Pinyonlu Rotatif Enkoder

  “Enkodere hareketi nasıl aktarırım?” sorusu tekrar tekrar karşımıza çıkıyor.

  Rüzgar türbinlerinde adım ayarını izleyen rotatif enkoderler için, doğrudan aralık ayar dişli kenarına takılan pinyonlar tercih edilen kanıtlanmış çözümdür. Bu, aktarma ekipmanının “sonundaki” hareketini izler ve böylece motordan dişli kutusuna, zincir dişlisine kadar tüm işlemi kaydeder. Dişlinin dönme hareketini aşınmasız ve mekanik olarak güvenilir bir şekilde enkoder şaftına ileten pinyon için yüksek kaliteli plastikler kullanılmaktadır.

  Rotor kanatlarının hücum açısını ayarlayarak (“saha”), rüzgar türbini çeşitli rüzgar hızlarına uyarlanır. Sert rüzgarlarda bile optimum enerji üretimini sağlamak için hücum açısı sürekli olarak düzenlenir. Eğim ayarı, çalışma koşullarının korunmasında da önemli bir rol oynar. Optimum hücum açısını bırakarak sistemi, mekanik frenler devreye girmeden önce rüzgarlı koşullarda bile nazikçe frenleyebilirsiniz.

  Rüzgar türbininin rotor yeri rüzgar yönüne göre hizalanır. Motor bölümü konumu kesinlikle birkaç devir üzerinden ölçülmelidir. Motor bölümü ile temel arasındaki bağlantı hatları tek yönde sonsuz dönüşe izin vermez. Eğim ayarında olduğu gibi, azimut takip de sistemi güvenli bir duruma getirmek için kullanılır.

  Bu uygulama için, TR-Electronic artık doğrudan önceden monte edilmiş  tahrik pinyonlu enkoderler sunuyor. Gerekli pinyon, modül ve diş sayısı ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.

  Önceden monte edilmiş pinyonlara sahip CMV582M-SSI rotatif enkoderler, bir rüzgar türbinindeki zorlu koşullarla başa çıkmak için sağlam yatak mekanizmasıyla donatılmıştır. Bu, modern rüzgar türbinleri uzun bir hizmet ömrüne sahip olsa bile enkoderin bir “kur ve güven” bileşeni olduğu anlamına gelir. Tıpkı TR-Electronic tarafından zorlu ortamlarda bile kalıcı kullanım için geliştirilen tüm diğer sensör sistemleri gibi.

  Özelleştirilmiş Sensör Tasarımları