Her dikiş önemli olduğunda

Endüstriyel dikiş makinesi kontrol ve görselleştirme sistemlerindeki özel taleplere çözümler

Dikiş her zaman modayla ilgili değildir. Tekstil ürünleri birçok uygulamada yüzey ve taşıyıcı malzeme olarak vazgeçilmezdir. Karmaşık dikişler genellikle estetik nedenlerden dolayı gereklidir. Aynı zamanda teknik fonksiyonların yerine getirilmesi amacıyla taşıyıcı malzemelerin üzerine tekstil dışı bileşenler de dikilmektedir. Son ürünle temas eden kişilerin konforu ve çoğu zaman güvenliği de göz önüne alındığında, bunun maksimum hassasiyet ve kısa işlem süreleriyle tekrarlanan doğruluk gerektirdiği açıktır.

Diğer üretim makinelerinde olduğu gibi, bu tür sayısal kontrollü dikiş makineleri (CNC dikiş sistemleri), çalışma süreçlerine uyarlanmış güçlü kontrol ve işletim sistemleri gerektirir. Bu tür sistemlerin üreticilerinin, TRsystems’in endüstriyel sınıf HMI ve kontrol sistemleri notion serisiyle karşıladığı üç önemli gereksinimi vardı.

Uzun vadeli kullanılabilirlik: CNC dikiş sistemleri hem geliştirme hem de kullanıcılar açısından yüksek maliyetlidir. Bu nedenle, sistemler bir kez geliştirildikten sonra güvenilir bir şekilde kurulabilmeli ve uzun yıllar boyunca bakımı mümkün olmalıdır. Özellikle IT(bilgi teknolojileri) sistemleri söz konusu olduğunda, kısa inovasyon döngüleri ve bazen bileşenlere yönelik oldukça değişken tedarik pazarları, gelişmeleri uzun vadede kullanılabilir hale getirmeye yönelik haklı istekle pek uyumlu değildir. TRsystems, mevcut nesillerden yeni sistemlerin teslimi veya değiştirilmesi için 10 yıl veya daha uzun süre işlevsel olarak uyumlu sistemler tedarik etmek amacıyla PC tabanlı otomasyon teknolojisindeki uzun yıllara dayanan deneyimini notion serisindeki kontrol sistemlerine dahil etti.

Yüksek performans: Dikiş sistemleri, otomasyon sistemlerinin çevrim süresine özel talepler getiren son derece dinamik makinelerdir. Bu uygulama için TRsystems, müşteri gereksinimlerine dayalı olarak modüler sistemden bir sistem konsepti oluşturdu. Intel® Atom™ İşlemciden Intel® Core™ 11’e kadar iki CPU performans sınıfı arasında seçim yapılabilir. Entegre notion#plc gerçek zamanlı PLC çözümü, böylece makine eksenlerini kontrol etmek için gerekli işlem hızına ulaşır. Notion.A kontrol sistemi, uygulamaya özel TCP/IP tabanlı iletişim protokolü aracılığıyla sistemdeki diğer bileşenlerle (I/O ve sürücü sistemleri) iletişim kurar. Alternatif olarak notion#plc standart veri yolu ve endüstriyel Ethernet sistemlerini destekler.

Sağlam: İnanması zor; en hassas tekstillerin bile işlenmesi sırasında oluşan toz çok incedir ve kontrol bileşenlerine nüfuz ettiğinde genellikle ısı dağılımının bozulması ve diğer zararlı etkiler nedeniyle erken arızalardan sorumludur. Notion.A ailesi, olumsuz çevre koşulları için tasarlanmıştır ve IP65’e kadar koruma derecesi sunar; tozun cihaza girme şansı yoktur. Konektörler tutarlı olarak vidalı yuvarlak konektörler (M12) olarak tasarlanmıştır; bu, kullanıcının zaten uzun yıllara dayanan çok iyi bir deneyime sahip olduğu bir özelliktir. Yüksek gereksinimler aynı zamanda dikiş malzemesinin neredeyse kaçınılmaz statik yüklenmesinden de kaynaklanmaktadır. Tahrik eksenlerinin kısa çevrim süreleri ve yüksek hızlanma değerleri, yüksek akımlara ve hızlı akım değişikliklerine ve dolayısıyla elektromanyetik radyasyona maruz kalmanın artmasına neden olur. Burada da notion.A’nın pek çok diğer potansiyel problemler gibi bunun da üstesinden gelmektedir.

Tüm bu gereksinimlerle müşteri, tüm sistemin kullanıcı dostu çalışmasına büyük önem vermektedir. Notion.A’nın güvenilir dokunmatik ekran paneli, müşteri tarafından geliştirilen grafik kullanıcı arayüzünün kullanıcı yönlendirmesi ile başlayan süreci tutarlı bir şekilde devam ettirmektedir. Notion.A ailesi montaj kolu kurulumu için tasarlanmıştır, böylece girişler her zaman kullanıcının kurulum veya çalıştırma için en iyi görüşe sahip olduğu yerde yapılabilir. Ayrıca tüm işlemler dokunmatik panel üzerinden gerçekleştirilemediğinden, modüllerle donatılabilen ve Notion.A cihazlarına şık bir şekilde bağlanan ek bir modülde geleneksel butonlar ve anahtarlar kullanılmıştır. TRsystems, notion serisinin sunduğu geniş yelpazedeki kişiselleştirme seçenekleri sayesinde bu tür hibrit işletim konseptlerini mükemmel bir şekilde destekliyor.