PROFINET Her Zaman Güncel

TR-Electronic, sensörleri endüstriyel standartlar için revize ediyor

Mutlak (absolute) çok turlu (multiturn) enkoderlerin tanınmış bir üreticisi olan TR-Electronic, 2000’li yılların başlangıcından beri PROFINET arayüzünü desteklemektedir. Otomasyon dünyasının PROFINET’ten ilham aldığı yaklaşık 20 yılda BUS standardı birkaç kez değişti ve çeşitli uygulama alanları için daha da geliştirildi. PROFIBUS’ta olduğu gibi, özellikle rotatif enkoderler için kontrolör ve rotatif enkoder arasındaki iletişimi standartlaştıran ve böylece otomasyon cihazındaki yazılımı seçilen sensörlerden mümkün olduğunca bağımsız hale getiren bir profil tanımlanmıştır. Bu profil artık 4.2 sürümünde mevcuttur. En yeni nesil enkoderlerde PROFINET, en sık talep edilen arayüz teknolojilerinden biridir. Halihazırda tanıtılan ürün ailesinin sürekli olarak modernize edilmesi ve iyileştirilmesi şaşırtıcı değildir. Solid şaft, kör mil veya oyuk boş mil ile mevcut olan 58 mm boyutundaki mutlak enkoderler için en son güncelleme, bağlantı seçeneklerini birleştirir ve yükseklikten birkaç mm tasarruf sağlar (yandan bağlantı panelli cihazlar için). Tüm cihazların ortak özelliği, bir denetleyici bağlanmadan sıfırlama(PRESET) düğmesi kullanılarak başlangıç durumuna sıfırlanabilmeleridir. Bu işlevsellik önceden bir opsiyon olarak mevcuttu, şimdi C__582, C_H802 ve C_H1102 ailelerinin tüm PROFINET cihazlarında standart olarak mevcut.

İlk teslimat durumunda sensörler, ağda nerede kullanıldığını belirlemek için komşuluk algılamayı (kontrolörün konfigürasyonuna bağlı olarak) kullanabilir ve bu bilgi ile kontrolör tarafından gerekli konfigürasyon verileri sağlanabilir. Özellikle enkoderlerin değiştirilmesi oldukça basittir ve tamamen kontrole veya kontrol programına erişim olmadan çalışır. Ancak bir enkoder bir ağa entegre edildiğinde uygulamaya özel tanımlama özelliklerini korur. Burada sıfırlama düğmesi, örneğin cihazlar yalnızca test amacıyla değiştirildiyse komşuluk algılamasının yeniden başlatılmasına yardımcı olur.

TR-Electronic’in tüm Endüstriyel Ethernet cihazları gibi, en yeni ailenin PROFINET enkoderleri de sağlam, endüstriyel sınıf M12 konektörlerle bağlanır. Yıldız şeklindeki ağ, entegre anahtarlar tarafından hatta açılır – veri yolu hattı enkoderden enkodere devam eder. Karışık topolojiler de mümkündür. “Medya Yedeklilik Protokolü” ile kullanılabilirlik tekrar artırılabilir – hat bir ringe kapatılır (MRP’ye uygun bir otomasyon anahtarında). Bu, bu segmentteki her cihaza giden iki yol olduğu anlamına gelir – bir yol başarısız olursa (örneğin bir kablo kopması veya bir veri yolu katılımcısının tamamen arızalanması nedeniyle), ayrılma noktasının her iki tarafındaki diğer cihazlar kontrol için hala kullanılabilir durumdadır.

Böylece TR-Electronic, C_582 serisinin 58 mm’lik kompakt endüstriyel boyutundan C_H802 ve C_H1102 serisinin 50 mm çapındaki geniş oyuk millerine kadar gerçek çok turlu mutlak döner enkoderler alanında en son arayüz teknolojisini sağlar.