Safety kompakt enkoderler için yeni ve geniş uygulama alanları

TR Electronic, Powerlink/openSAFETY arayüzünde SIL uyumlu enkoderlerini başarıyla sertifikalandırmıştır.

 

Fonksiyonel güvenlikli CD_582 enkoder serisinin PROFINET/PROFIsafe ve Ethernet/IP-CIP Safety™ haberleşme arayüz/protokollerindeki büyük başarısının ardından, TR Electronic Powerlink/openSAFETY protokolü ile de sertifikasyon sürecini tamamlamıştır. Bu 58 mm boyuttaki SIL sertifikasına sahip enkoderlere, TR’nin kanıtlanmış, son teknolojiye sahip olan CD_75 serisinde kazandığı deneyimler yansıtılmıştır.

Bu sertifika, kompakt güvenlikli enkoderlerin kullanıcılarının B&R kontrol dünyasına ve Powerlink ile openSAFETY üzerinden güvenli iletişim kullanan diğer sistemlere erişebileceği anlamına gelmektedir. Güvenlikle ilgili ölçüm sistemleri için gerektiği gibi, şaft milinin pozitif kilitlenmesi bir çentik veya çentik bağlantısı ile sağlanmaktadır; oyuk ve kör şaft için ise yay levhasından yapılmış SIL uyumlu bir tork desteği bulunmaktadır.

Ölçüm sistemini belirli gereksinimlere özgü olarak uyarlamak için tarama teknolojisinde de serbestlik dereceleri bulunmaktadır. Tamamen manyetik tarama veya optik pozisyon algılamanın hızlı, yüksek çözünürlüklü taraması ile; enkoderler opsiyonel olarak SIL2/PLd veya SIL3/PLe’ye göre uygundur. Optik taramaya sahip olan cihazlar için opsiyonel olarak Safety haberleşmesinin yanında, pozisyon değeri aynı zamanda bir SSI veya incremental(artımlı) arayüz üzerinden de çıkış alınabilir.

Detaylı teknik veriler, kullanım kılavuzları ve planlama ve tasarım programları için gerekli dosyalar herkesin erişebileceği şekilde TR Electronic’in ana sayfasında mevcuttur. Tüm versiyonlar için EPLAN makroları da özel bir hizmet olarak doğrudan anasayfadan indirilebilir.